Aşırı Terleme (Hiperhidroz) Nedir? Ne İyi Gelir?
Pzt - Cts: 09:00/21:00 Pazar: Kapalı
Telefon: +90 505 441 64 64

Cildimizde ortalama 3 milyon ter bezi var. Normal aktivite ya da istirahat halinde iken bu bezlerde ancak %5 i çalışmakta.  Aşırı efor, çevresel ısı artışı ve stres koşullarında geriye kalan %95 i aktif hale geçmekte, terleme başlamakta hatta aşırı terleme (hiperhidroz) gelişmekte.

Aşırı terleme nedir?

Aşırı terleme (hiperhidroz), kişinin normalden daha fazla terlemesi durumudur. Aslında terleme vücudumuzun doğal ısı düzenleme mekanizmasıdır. Bazı kişilerde vücut, kol altları, avuç içleri ve ayak tabanı gibi belirli bölgelerde daha fazla terleyerek ısı düzenlemesini yapabilmektedir.

Aşırı terleme neden olur?

Aşırı terleme hem psikolojik hem de organik nedenlere bağlı olabilir. Bazı insanlar, kaygı ve stres yaşadıklarında ya da heyecanlandıklarında daha fazla terlerler. Bazıları ise hormonal değişiklikler, bazı ilaçlar, aşırı kilo veya tiroid problemleri gibi fiziksel nedenlerden dolayı aşırı terleme yaşayabilirler.

Aşırı terleme tedavisi nelerdir?

Aşırı terleme, günlük yaşamı etkileyebilir ve kişinin özgüvenini azaltabilir. Aşırı terleme tedavisi, aşırı terlemenin nedenine bağlı olarak değişebilir.

Aşırı terlemede en sık topikal antiperspirantlar kullanılır. Antiperspirantlar genelikle alüminyum tuzları içerirler ve etkilerini ter kanallarında tıkanma yaparak gösterirler. Ancak antiperspirantların her gün kullanılması gerekliliği ve özellikle alüminyum içerikli olanların uzun vadede zararlı olacağı unutulmamalıdır.

Aşırı terlemede iyontoforez tedavisi, el ve ayaklara, musluk suyu içerisinde 15-25 miliamperlik elektirik akımı verilerek, ter bezlerinin çalışmasını azaltan bir cihaz uygulamasıdır. Artık ev tipi basit formları olmasına karşın uygulama zorluğu dolayısıyla pek kullanışlı değildir.

Aşırı terlemenin en konforlu tedavisi nedir?

Aşırı terlemede en konforlu tedavi terleme botoksudur. Botoks olarak da bilinen botulinum toksini, bakteriden elde edilir. Terleme botoksu, ter bezlerinin ürettiği terin gözeneklerimizden dışarı çıkmasını sağlayan kasları bloke etmektedir.

Terleme botoksu nerelere yapılır?

Özellikle kol altı, avuç içleri ve ayak tabanları gibi belirli bölgelerdeki aşırı terleme sorunlarının tedavisinde etkili ve güvenli bir yöntemdir.

Terleme botoksu kalıcı mıdır?

Ayrıca tekrarlayan terleme botoksu uygulamaları ile çalışmayan ter püskürtme kaslarınızın bir kısmı çalışmayı unutacak ve uzun vadede terlemeniz kalıcı olarak azalacaktır.

Özellikle yaza girerken terleme botoksu uygulamasının konforu ile tanışmalısınız.

×