Aktinik Keratoz
Pzt - Cts: 09:00/21:00 Pazar: Kapalı
Telefon: +90 505 441 64 64

Aktinik Keratoz

Aktinik Keratoz Nedir?

Aktinik keratoz, uzun süreli kontrolsuz güneşe maruz kalmaya bağlı olarak en çok güneş gören bölgelerde görülen deride anormal hücre gelişimini yansıtan deri değişiklikleridir.

Aktinik Keratoz Nerelerde Oluşur?

Aktinik keratozlar özellikle güneş gören yüz, kulak kepçesi, el üzeri, kollar, özellikle dizden aşağı bacaklar, saçları dökülen erkeklerde saçsız kafa derisinde ortaya çıkar.

Aktinik Keratoz Nasıl Görünür?

Aktinik keratozlar herhangi bir şikâyet oluşturmadığı için genelde farkına bile varılmaz. Aktinik keratozların görünümleri; kırmızı-pembe veya ten rengi, üzeri pütürlü, zaman zaman pullu, bazen de minik yaracıklar şeklinde olabilir; el sürüldüğü zaman gergin bir hissiyat olabilir.

Genelde çok sayıdadır. Aktinik keratozlar başlangıçta leke görünümlüdür, gözle görmek bile zor olabilir, ancak elle üzerine dokunduğunuzda “zımpara kâğıdı” hissi verirler. Aktinik keratozlar dudakta olduklarında “aktinik keilit” olarak adlandırılırlar. Dudaklarda kronik kuruluk, gerginlik ve çatlaklar ile karakterizedirkler.

Aktinik Keratoz Nasıl Tanınır?

Dermatoloji hekiminiz bakarak ve dokunarak aktinik keratoz tanısını koyabilir. Dermatoskopik muayene ile tanısından emin olacaktır.

Aktinik Keratoz Nasıl Tedavi Edilir?

Aktinik keratoz tedavisinin değişmez basamağı güneşten korunmaktır. Güneşten korunma yanında uygulanabilecek diğer tedavi seçenekleri:

1. Kriyoterapi: Sıvı nitrojen ile dondurularak aktinik keratozlu bölge yok edilir.

2. Küretaj: Cerrahi küretle aktinik keratoz uzaklaştırılır. Alttan sağlıklı doku gelir.

3. Cerrahi tedavi: Aktinik keratozun yerine büyüklüğüne ve görünümüne bağlı uygulanabilir.

4. Krem Tedavileri: Aktinik keratozda en çok tercih edilen tedavilerdir. Hastanın durumuna bağlı olarak Diklofenak jel, İmikimod krem, 5-Flurourasil içeren kremler seçilebilir.

5. Lazer tedavisi: Lazerlerle derinin üst yüzeyi uzaklaştırılarak aktinik keratozlu bölge tedavi edilir; tedavi sonrası işlem yapılan bölge 1-2 hafta sonra iyileşir.

Aktinik keratoz Oluşumunu Nasıl Önleyebilirim?

1. Güneşten korunmak ilk yapılması gerekendir. Güneşten koruyucu kremler, uygun şapkalar, güneş gözlükleri kullanalım; gündüz güneş ışığının en güçlü olduğu öğlen saatlerinde dışarı çıkmayalım.

2. Yapay güneş ışığı veren solaryum gibi cihazlarda uzak duralım.

3. Derimizi kendi kendimize kontrol edip şüpheli durumlarda dermatoloğumuza başvuralım.

×